Спека

Асфальт плавиться, банкомати та ліфти сходять з розуму, немолоді родичі хапаються за серце. Рекордна спека цього літа вже змусила багатьох серйозно задуматися про зміну клімату.

"Керівництво нашої компанії прийняло рішення, як під час епідемії свинячого грипу, дозволити співробітникам працювати по домівках", - розповідає Фокусу 26-річний програміст Сергій Онищенко. Тепер робочий день він проводить у трусах і майці. А на вулицю виходить тільки після полудня. У такому режимі він планує дожити до кінця місяця. "Кліматологи обіцяють: на початку серпня спека спаде по всій країні. Тоді і у відпустку можна виїхати", - ділиться він своїми планами. Висока температура позначилася і на ритмі життя подружжя Сергія - Наталії Оніщенко. Вона працює офіс-менеджером в компанії, що займається логістикою. Господиня офісу, як називають її товариші по службі, особливо ретельно в останні дні стежить за температурним режимом в приміщеннях, наявністю нашатирю в аптечці і води в кулерах. "Необхідний набір, щоб привести до тями розталого водія", - жартує Наталя. Хоча протягом робочого дня їй не до жартів. Зі скаргами на погане самопочуття, приходять не тільки працюючі на вулиці, а й ті, хто
трудиться в офісі з кондиціонером.

Високий градус

"Не треба згущувати фарби. Кількість викликів швидкої у нас вже протягом місяця тримається на рівні 1200 на добу. Це нормально для цієї пори року", - спокійно пояснює Фокусу старший лікар центральної станції швидкої допомоги Вадим Ніколаєнко.

Сам він від спеки не страждає. Сідає ближче до вентилятора і п'є гарячий чай. У зоні ризику все та ж група: серцево-судинні хворі, гіпертоніки, а також особи без головного убору, що отримали тепловий удар.

В Інституті кардіології ім. Стражеско відзначають, що кількість пацієнтів за останні тижні збільшилася приблизно на 10%. За словами директора інституту Володимира Коваленка, люди стали щадити себе. Про те, що таке інсульт та інфаркт, тепер знають не тільки пенсіонери, багато сердечників - молоді люди.

"Саме час нам за прикладом середземноморських країн організовувати сієсту або хоча б збільшувати час обіду. Такий захід міг би скоротити число нападів стенокардії", - вважає Володимир Коваленко.

У МНС на запитання про наслідки аномальної спеки підраховують кількість утоплеників. З 1 травня цього року потонуло вже 55 чоловік. "Спекотно, от і лізуть у воду, плавати не вміють, та ще й пиво п'ють на пляжах", - скаржиться керівник прес-служби МНС Наталія Бистра. У ветеринарній клініці "Ведмедиця" за останні кілька днів кількість пацієнтів теж збільшилося. "Вчора принесли шиншилу, отримала тепловий удар, при цьому її навіть з квартири не виносили", - розповідає адміністратор ветклініки Тарас.

Панельні будинки, в яких живе добра половина міських жителів країни, нагріваються так швидко, що до вечора у квартирах стоїть спека під 30 градусів. Рятуватися від такої температури можна тільки за допомогою кондиціонерів і вентиляторів. З товарів не першої необхідності вони за лічені дні стали дефіцитними. В інтернет-магазині побутової техніки "Мобітрейд", де Фокус спробував замовити кондиціонер, нам відповіли: "Ми подивимося, може, щось залишилося". Продавець магазину Сергій Сидоренко після перегляду бази постарався заспокоїти: "Наступного тижня буде. Повинні привезти".

Власник компанії "Електромек Україна", що спеціалізується на кондиціонерних і вентиляційних системах, Леонід Балкашинов говорить, що кількість продажів збільшилася в 3,5 рази в порівнянні з початком літа, і в 1,5 рази в порівнянні з минулим роком. А на найбільш ходові моделі - черга охочих.

Цікаво, що на кондиціонерах заробляють не тільки постачальники та магазини побутової техніки, але і таксисти. У міських службах виклику таксі тепер спочатку запитують: "Вам машинку з кондиціонером чи без?" За поїздку з холодком беруть на 10 гривень дорожче.

Світло, вода, дороги

У "Київенерго" вважають, що саме через кондиціонери по столиці прокотилася хвиля відключень електрики. "Навантаження на електромережі збільшилися, а внутрішньобудинкові мережі старі, вони були розраховані на споживану потужність до 3 кіловат на квартиру, а за фактом використовується до 10 кіловат", - говорить Фокусу Наталія Плеханова, начальник відділу зовнішніх комунікацій "Київенерго". Цілі квартали залишаються не тільки без світла, але і без гарячої води, так як насоси при відключеній мережі теж не працюють.

Крім електромереж страждають і дороги. При температурі вище 28 градусів їх покриття в буквальному розумінні починає плавитися. За інформацією "Київавтодору", від високої температури в столиці вже деформувалося 13,3 км дорожнього полотна площею 50 тис. кв. метрів. Міська адміністрація пішла назустріч компанії і заборонила фурам вагою більше 24 тонн в'їжджати в місто.

Свої збитки корпорація вже оцінила в 14 млн. гривень. "Це поки попередня цифра, і вона може змінюватися", - говорить старший інженер "Київавтодору" Василь Мельников. Щоправда, за його словами, страждають тільки старі дороги. А от нові дорожні покриття, які обходяться на 30% дорожче, складаються з полімерізірованного бітуму. Це робить дороги більш міцними і пристосованими до коливань температури.

Сонце пік

"Така спека, через повітряні маси, які прийшли до нас з Північного Кавказу та Поволж'я. Це маловодні райони, тому повітря там сильно прогрілося і вже в такому стані перемістилося до нас", - розповідає Фокусу начальник Українського гідрометцентру Микола Кульбіда. Його на цьому тижні по праву можна назвати самим популярним чоловіком. Здається, що він за службовим обов'язком повинен знати спосіб упокорити погоду. Його коментарів і прогнозів чекають, як дощу. Правда, з упевненістю він говорить тільки про те, що тенденція до підвищення температури зберігатиметься, а кількість спекотних днів збільшуватися. Глобальне потепління, за його словами, факт очевидний. І людині, як і всьому живому на планеті, доведеться пристосовуватися до нових температурних режимів.

Зараз під керівництвом Кульбіди ведуться дослідження на предмет адаптації сільського господарства до змін клімату. "Ми робимо агрокліматичні прогнози, завдяки яким можна прорахувати, де і які культури оптимально вирощувати", - пояснює начальник Укргідрометцентру. За його словами, Україна входить до числа країн, які можуть виграти від потепління на планеті. Наприклад, на півночі країни можливо буде вирощувати теплолюбні культури, заощаджуючи мільярди доларів на обігріві. Райдужними такі прогнози виглядають тільки в тому випадку, якщо не брати в розрахунок, що потепління буде супроводжуватися різкими непрогнозованими перепадами температур. При +40 погано стає не тільки людям, але і овочам.

"Багато культур можуть навіть загинути, отримуючи сонячні опіки. Крім того, при такій високій температурі і прямих сонячних променях вони одержують опіки і втрачають товарні якості, тобто можуть йти тільки на переробку. Також спека може трохи знизити перспективи врожаю соняшнику і кукурудзи" - так описує наслідки спеки експерт агроринку Андрій Ярмак.

Джерело